Yüksek Basınçlı Su Raspası

Su jeti, yüksek basınçlı su veya aşındırıcı kumlu bir malzeme üzerinde yağ, kir, pas ve boya gibi kalıntıları temizlemek için kullanılan bir makinedir. Bu makineler, yüzeyi herhangi bir tortudan temizlemek için çok yüksek basınç uygular.

Sert yüzeyleri aşındıran ve aşındırıcı bir maddeyi suyla karıştırarak temizleyen bu cihazlar farklı sektörler için kullanılır. Yüzeydeki kesikler, sert çıkıntılar ve diğer düzensizlikler bir makine ile temizlenir ve çok düzgün bir yüzey ortaya çıkar. Boya uygulamasından önce uygulanan zımpara işlemi RASPA işlemidir. Özellikle makinelerin içinde uygulanır. Bunun nedeni, makine parçalarının birbirine sürtünmemesi ve bunun mükemmel bir pürüzsüz yüzeye sahip olmasıyla başarılmasıdır. Bu işlem uygulandığında, makinelerin çalışma ömürleri de artmaktadır. Tersanelerde yakıt depoları ve tankerleri ile çelik fabrikalarında kullanılmaktadır. Gelişmiş altyapısı ve uzman personeli ile tüm zımparalama ve patlatma operasyonlarını herhangi bir tereddüt etmeden gerçekleştirmektedir. Bu sürecin deneyimli personel ve gelişmiş altyapısı olan şirketler tarafından yapılması tavsiye edilir.

Su jeti temizliği kapalı alanlarda kolayca yapılabilir. Bu cihaz, yüksek toz bulutu kaplaması olmadan işlemi gerçekleştirdiği için. Diğer takım ve donanımla çalışırken, çevreyi çevreleyen güçlü bir toz bulutu, yakındaki diğer ekipmanlara zarar verebilir ve çalışabilir. Yüksek basınçlı su işleminde böyle bir risk yoktur. Ayrıca işlem süresi kısadır. Dünyada hem zamanın hem de temiz bir çalışma imkânının sağlanması nedeni ile kabul gören bir uygulamadır. Ancak, bu cihazları kullanmak uzmanlık gerektirir. Parlatma işlemlerini gerçekleştirmek için beceri ve bilgi gerektirir. Cihazı çok iyi tanımak ve yüzeylerde düzgün işlem uygulamak için kullanan personel için bir zorunluluktur.  , tüm operasyonlarını profesyonel kadrosu ile sorunsuz bir şekilde yürütmektedir.

Frezeleme, dosyalama, kesme aletleri, torna ve planya, yüzeydeki çıkıntılar ve çizikler ön plana çıkabilir. Bu gibi istenmeyen durumlar ortadan kaldırılmadığı sürece, yüzeylere uygulanacak işlemlerin kaliteli olması mümkün değildir.

Boya kalıntıları, paslar ve istenmeyen pürüzler boyamadan önce boyayı profesyonelce ovarak tamamen yüzeyden uzaklaştırılır. Bu noktada yüzey kalitesi en yüksek seviyededir. Gemiler de dökülüyor. Çünkü gemilerdeki metaller çevre şartlarından dolayı kolayca paslanır. Bunu önlemek için öncelikle kalite raspası yapılır ve daha sonra boyama işlemi yapılır.

Ultra yüksek-basınçlı su jetlerinin dışında hiçbir teknoloji çevreye bu kadar dost değildir. Su jetleriyle çalışılan projelerde, ortamda ne toz ne de çakıl vardır. Ayrıca Kum ve çakıl kullanılan diğer yöntemlerdeki yüzeyden çok daha temiz bir yüzey elde edilir. Su jetleri işlemi sonunda yüzeyde kalan sadece sudur. Su jetleriyle temizlik yapılacak ortamın etrafını kapatmanıza da gerek yoktur. Su jetleri gayet narin bir işçilikle işini yapar ve boyaya hazır bir yüzey sağlar. Üretim sanayisinde çok önemli olan akışkanlıkta su jetlerinden daha etkili bir yöntem yoktur. Çünkü Boyadan önce gerekli olan raspa işlemi diğer yöntemlerde (projesine göre değişecektir) 4-5 katı fazla zaman almaktadır.